Urla Günlükleri Vol.1. ŞAŞULA

Merhaba efeniiim 🙂

Yine bir Urla yazısıyla geri dönüş yapmak istedim. Malum okulum (İYTE) Urla sınırları içerisinde ve sanırım ben biraz çalışmaktan kendini alıkoyamayan bir insan olduğumdan ( hani şu İNEK TAYFA dediklerinden 😛 evet katılıyorum ama zorunlu ineklemek benimki yoksa İYTE bitmek bilmeyen bir serüven halini alıyor 🙂 ) şu sıralar pek bu sınırlar dışına adım atamıyorum. Çok özlüyorum şöyle bir Kordon-Alsancak havası almayı (aahhhh ahhh gençken böyle miydik 🙂 ) fakat imkanlar el vermeyince  bizde Urla’da keşif yapmaya başlar olduk 😛 . Bu durum benim gibiler için tam bir kurtuluş aslına bakarsanız sürekli yeni bir mekan, yeni bir soluk, yeni bir heyecan yanı başımızda bitiveriyor. Sırf bu yüzden Urlayı Sevenler Derneği kurmaya karar verdim, taşı toprağı altın canıııım memleketim ya 🙂 ❤ . Şaka bir yana hafta sonu (özellikle hava biraz güzelse) ufaktan bir Alaçatı kıvamına gelmeye başlaması; belli başlı kafelerin, deniz kenarlarının, sanat sokağının tıklım tıklım olması canımı sıkmıyor değil 😦 .

O yüzden bu yazımda sizlerle paylaşacağım mekan aramızda sır olarak kalsın lütfen olur mu 🙂 😛 .

ŞAŞULA

Adı kadar şahsına münhasır, tatlı mı tatlı, her şeyden önemlisi orijinal bir mekan. Mutlaka ki bu ya da buna benzer konseptler ile açılan mekanlar vardır fakat ben hiç denk gelmediğim için yanlış bir yorum yapmak istemem. Adını Türk Dil Kurumunun sitesinde aynen şöyle geçiyor;

  • Baklagil, kuru yemiş vb. ürünler satan iş yerlerinde kullanılan, plastik veya çelikten yapılmış küçük kürek.

Mekanın adına uygun bir şekilde çay, kahve yanında bu minik şaşulalar ile ikramlar veriliyor (ki bu benim çok hoşuma gitmişti 🙂 ). Genel olarak şöyle bir konseptinden bahsetmem gerekirse; çerez, baharat, kahve, bitki çayları, kuru meyveler, çikolata ve birçok çeşit organik ürünün satıldığı aynı zamanda dışında oturup kahve ya da bitki çayı içebileceğiniz yeri bulunan oldukça sakin ve ferah bir mekan.

Benim en çok hoşuma giden yanlarından biri içeriye girdiğimde gözüme çarpan, ufak tefek ayrıntılarla, sade ama çok şık bir dekorasyona sahip olmasıydı. Yani size “Bir şeyler alıp çıkalım” değil de “Ya hadi şurada oturup iki sohbet edelim bir şeyler içelim” dedirtecek tatlılıkta :).

İçeriden beğenip aldığınız atıştırmalıkları oradan ayrılırken tekrar paketlemeyi önermeleri de özünde çok küçük gibi gözüken fakat benim etkilenmeme sebep olan oldukça ince bir davranıştı (çoğu yerde böyle bir öneriyle karşılaşmayı bırakın kalanları paket yaptırmayı bile isteyemem 🙂 ).

Son olarak benim en önem verdiğim konu olan mekan sahibi ya da çalışanlarının tavır ve tutumlarına değinecek olursam; oldukça güler yüzlü, tatlı ve ilgili bir sahibesi vardı :).

Bir gün yolunuz Urla‘ya düşerse ve kalabalıklara karışmaktan ziyade sakin bir yerde kahve içmek isterseniz mutlaka ŞAŞULA‘ya uğrayın derim ( yanına da fındık kremalı çikolata alın bence 😛 ya da ananas kurusu 🙂 sizin zevkinize kalmış orası 🙂 ) .

Sevgilerimle…

Not: Şöyle bir bakmak isteyenler için;


FOR ENGLISH PRESS 9 🙂Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s