Hayat yine BİLMEDİĞİMİZ gibi

Her sene şöyle bir geriye dönüp “Bu sene de nasıl geçti be!!!” demekten kendimi alamıyorum.

Esasen şaşırdığım şey hala hayatın öngörülemez derecede yaptığım planları “Sen şimdi bunu istiyorsun ama ben sana burada böyle bir sürpriz hazırladım. Bunu ister alır iyi bir tecrübeye çevirirsin ister etrafına iyice dolayıp içinden çıkılmaz bir hal almasını sağlayarak acı çekersin! Hadi yine iyisin bak bu seçimi sana bırakıyorum” diyerek bir kenara savurmasına şaşırıyor olmam (!).

İnişleriyle çıkışlarıyla kabul etmekten başka çaremiz olmayan bir sene daha bitiyor işte…

Totale baktığımda hala yine de şanslıyım diyorum;

Dünyanın en güzel ailesine sahip olmam,

Sağlığımızın yerinde olması,

Sevgimizin daim olması,

Harika arkadaşlarımın olması,

Nefes alabilecek alanımın olması,

İnandığım ve sahip çıkabildiğim değerlerimin olması,

Belki şu an aklıma gelmeyen ama içime döndüğümde “ŞÜKÜR” diyebildiğim her şeyle bitiyor.

Kötü anılarım yok mu? ELBETTE VAR, belki fazlasıyla var ama ben bunları aşamayacak ya da kabullenemeyecek kadar güçsüz görmüyorum kendimi (evet bazen öyle gördüğüm de oluyor ama geçmesi için gerekli kaynaklara sahibim). Hatta bazı tatsız anlardan öyle bir güzel sıyrıldım, kurtuldum ve arındım ki… Artık bu tarz olaylarda aklıma gelen ilk şey “Niye benim başıma geliyor böyle şeyler?” değil de “Bunu da bir şekilde atlatırız” oluyor.

Her seneden bir şeyler öğrenip çıkıyoruz aslında (yani çoğumuz diyelim, bazılarımız hep aynı kafayla devam ediyor hayatlarına ne yazık ki!!!) .

Yıllar içinde öğrendiğim, belki de öğrendiklerim içinde en faydalı olan şey, kötü olan anlarımın en büyük derslerim olarak çekmeceme kaldırılma kısmı oluyor. Onları bilinçaltıma tepmiyorum mesela. Gerçekten inandığım bir profesyonel ile işliyorum düzenli olarak (ki onu da hayatıma yine böyle katmıştım). Yeri geldiğinde öğrendiğim teknikleri uygulayarak ilerlemeye çalışıyorum. Çünkü zorlayıcı olan şeylerden daha net, daha büyük, daha faydalı dersler çıkarılabileceğine inanıyorum. Kolay olduğunu söyleyemem asla ama olgunlaştırdığı kesin…

Elimizde olan tüm güzelliklere sıkı sıkıya tutunup kıymetini bilmeliyiz. Yeni sene yeni umutlar filan değil çünkü sen değişmedikçe, öğrenmedikçe, akıllanmadıkça sana her sene aynı sene olacak…

…Hayat çok kısa ve kuşlarda bizim bilmediğimiz yerlere uçuyor…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s